ראשון עד חמישי: 8:00-19:00 ויום ו': 8:00 - 12:00

תביעה קטנה נגד חנות מחשבים

כאשר אנו מגישים תביעה קטנה נגד חנות מחשבים ניתן למצוא קשת רחבה של פעולות אשר ביצעה וגרמו לנו לנזק עקב פעילות זו. בין היתר ניתן למצוא מחשבים תקולים שמכרה לנו או ציוד נלווה למחשבים אשר בסופו של יום נמצא תקול. תביעה קטנה נגד חנות מחשבים יכולה להיות אף במקרה בו חנות המחשבים לא סיפקה לנו את המוצרים הנדרשים והסבה לנו לנזק.

תביעה קטנה נגד חנות מחשבים - עו"ד משה מזרחי

בהתאם לחוק, תביעה קטנה כנגד חנות מחשבים מוגבלת לסכום מקסימלי של עד 33,800 ₪ כאשר תביעה מעל סכום זה תוגש לבית המשפט בהתאם לסמכותו. כמו כן, יש לזכור כי בתביעה קטנה לבעלי דין אסור להיות מיוצגים על ידי עורך דין כך שעליהם להתכונן היטב לדיון ולהיות ערוכים לו.

 

תביעה קטנה כנגד חנות מחשבים מתי?

בעידן של ימנו מחשב, טבלאט ועוד מיני מוצרים דומים הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו. כיום, אין כמעט משפחה בישראל אשר אינה מחזיקה מחשב ובמקרים מסוימים מספר מחשבים. אחזקת מחשב ותפעולו דורשת לעיתים קרובות נגישות לחנו מחשבים על מנת שנוכל לאבזר את המחשב שלנו או לתקנו במידת הצורך.

הצורך בתפעול המחשב ואבזורו הביאו לא אחת למקרים בהם חנות המחשבים אינה סיפקה לנו את הפריטים הנדרשים או לחילופין סיפקה לנו מוצרים פגומים. אי אספקת המחשב או הציוד הנלווה לו בתוך פרק זמן סביר ובניגוד לרשום בתקנון החנות עלול לגרור הגשת תביעה קטנה נגדה וקבלת פיצוי הולם בגין איחור זה. יש לשים לב כי ככל ומדובר באיחור פעוט בן כמה ימים יש לשקול היטב את הגשת התביעה שכן איחור מינורי אינו מהווה עילה להגשת תביעה.

ככל ואכן הציוד שהוזמן לא התקבל או התקבל ואינו כפי שהובטח לנו מומלץ ראשית לפנות לחנות המחשבים ולהסב את תשומת לבם לתקלה שקרתה או לפגם הקיים במחשב. בדרך כלל, חנות מחשבים אשר מכבדת את עצמה תפעל לתיקון המחדל ומסירת מוצר שאינו פגום. במקרים בהם חנות המחשבים תסרב לשתף פעולה, הרי שניתן לפעול כנגדה במסגרת החוק באמצעות הגשת תביעה קטנה לבית המשפט לתביעות קטנות הנמצא באזור מושבה או באזור אספקת הציוד.

 

מה הסמכות המקומית של הגשת תביעה קטנה כנגד חנות מחשבים

בהתאם לחוק, תביעה קטנה תוגש כנגד אדם במקום מגוריו או במקום בו התבצעה העסקה. לאור העובדה כי בדרך כלל כאשר מוגשת תביעה קטנה נגד חנות מחשבים מקום ביצוע העסקה ומסירת המחשב מתרחש במקום מגוריו של התובע הרי שניתן להגיש את התביעה באזור המגורים ובכך להקל עלינו.

לדוגמא, אם חנות המחשבים נמצאת בבאר שבע אך המחשב נמסר לתובע המתגורר בחיפה לתובע זה יש 2 אופציות להגשת התביעה. אופציה ראשונה במקום מושבה של החנות דהיינו באר שבע ואופציה שנייה בחיפה מקום מסירת המחשב. למקום הגשת התביעה משמעות רבה שכן על התובע לזכור שבסופו של יום יהיה עליו לנסוע לדיון המתקיים בבית המשפט בו הגיש את התביעה כך שככל וניתן להגישה במקום מגורי התובע הדבר יקל עליו מאוד ויסייע לו.

 

מהי גובה האגרה אשר יהיה עלי לשם בהגשת תביעה קטנה כנגד חנות מחשבים

בבית משפט לתביעות קטנות גובה האגרה נגזר כאחוז משווי התביעה. ככל והתביעה נניח תעמוד על 20,000 ₪ הרי ש-1% משווי התביעה הינו 200 ₪. יש לזכור כי אגרת בית משפט לתביעות קטנות הינה 1% משווי התביעה אך לא יפחת מ-50 ₪.

את האגרה יש לשלם עם הגשת התביעה לבית המשפט וניתן לבקש את החזרה במסגרת הוצאות המשפט אשר יפסק לנו בית המשפט בסופו של יום. לרוב, בתביעות קטנות מדובר באגרה המסתכמת לכל היותר בכמה מאות שקלים כאשר אין המדובר בסכום כסף רב. הרעיון מאחורי דבר זה הוא לאפשר לאזרח הפשוט לנהל את התביעה בעצמו ללא סיוע של עורך דין ובכך לחסוך בזמן עליות כספיות ועוד.

 

מה ניתן לעשות במידה וחנות המחשבים לא תעמוד בהוראות פסק הדין שניתן כנגדה

כידוע פסקי דין של בית המשפט יש לכבד ולעמוד בה. ככל ותוגש תביעה קטנה נגד חנות מחשבים ובסופו של יום יינתן פסק דין על ידי בית המשפט על חנות המחשבים לעמוד בהוראות פסק הדין ולשלם לתובע את הפיצוי אשר פסק עליה בית המשפט.

ככל וחנות המחשבים לא תעמוד בהוראות פסק הדין ניתן לפתוח כנגדה תיק בהוצאה לפועל ולפעול להליכי גביית החוב לרבות הטלת עיקולים וסנקציות משפטיות נוספות אחרות. יש לזכור כי פעולת בהוצאה לפועל לרבות פעולות אחרות הקשורות בהליך כולו דורשת ידע, ניסיון ומקצועיות. מומלץ כי בטרם תוגש תביעה קטנה לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות קטנות על מנת שזה יעניק לכם את מלוא הכלים הנדרשים להצלחת התביעה.

במאמר זה דיברנו על:
WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן